0 232 252 49 82

Kış Lastiğinizi Takın

Kış lastiği zamanı
Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralıkta başlıyor. Uzmanlar tüm sürücülere Kış lastiği kullanın, kaza riskini en aza indirin çağrısı yapıyor. Şirketler de otomobil sahiplerine uygun fırsatlı kampanyalar sunuyor

 
Kış lastiği zamanı
Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Cuma günü başlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralıkta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere uygulanan 625 liralık ceza, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 liraya yükselecek. Ancak uzmanlar kış lastiğinin binek otomobil sürücülerinin de mutlaka kullanması konusunda uyararak, Güvenlik için kış lastiği hayat kurtarır değerlendirmesini yapıyor. 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı  Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. 
 
Söz konusu yetki, bakanlık tarafından valiliklere de devredilebilecek. Araçların denetimi, Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği personeli ile Emniyet  Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılacak.
 
4 lastik değiştirilmeli
 
Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar 1 Nisan tarihine kadar zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan  uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
 
Mevsimine uygun lastik kullanımını vurgulayan Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yanlış lastik kullanımının kazaya davet çıkarabildiği gibi ekonomik olarak da sürücüyü zor duruma soktuğunu belirtti. Akay, şunları söyledi: 
 
“Doğru lastik seçimi yapmadığımız zaman sadece kendi güvenliğimizi değil yoldaki diğer sürücülerin veya yayaların güvenliğini de tehlikeye attığımızı unutmamamız gerekiyor. Yanlış lastik seçiminin güvenlik dışında bir de ekonomik boyutu bulunuyor. Örneğin otomobilimizi 100 bin km kullandığımızı varsayarsak 2 takım yaz lastiği ile bu 100 bin km mesafeyi almak yerine, 1 takım yaz lastiği 1 takım da kış lastiği ile hem yaz şartlarında maksimum performans elde etmiş hem de kış şartlarında üst düzey güvenlik sağlayarak lastiklerimizi kullanmış oluruz.” 
 
Kış lastikleri için kar yağmasını beklemeyin
 
- Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. 
- Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı var. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. 
- Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. 
- İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır.
 
Bu önerilere dikkat!
 
- Yaz lastiklerim yepyeni, kış lastiği takmasam olur mu? 
 
Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri yapılarındaki özel kış karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir. 
 
- Aracım yaz lastikleriyle de karda gidebiliyor. Kış lastiğine gerek var mı?  
Kaygan bir zemin üzerinde istediğinizde durabilmek, hareket edebilmekten çok daha önemlidir. Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43 metre iken kış lastiği ile bu mesafe 35 metreye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik bu fark ile ciddi boyuttaki kazaların önüne geçilebilir. Kış lastiklerinin blok desenlerinin üzerinde bulunan derin yivler lastiğin adeta yere yapışmasını sağlayarak ekstra bir tutunma sağlar.  
 
- Önden çeker aracımın ön lastiklerine kış lastiği taksam yeterli olmaz mı?  
Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda yerle teması çok iyi olmayan bir araç daha fazla dışarıya doğru savrulur, önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle 4 lastiğin de kış lastiği olması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır. 
 
- Bulunduğum şehirde kar çok yağmıyor. Kış lastiğine geçmeli miyim? 
Kış lastikleri bölgesine göre soğukların başladığı Ekim ile Nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiği adı gibi kışın kullanılan lastiktir, yani sadece kar lastiği değildir. Bu yüzden araca takılması için karın yağmasını beklememek gerekir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 derece veya altına düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir. Kış lastiğinin kışın daha iyi performans göstermesinin en önemli nedeni yumuşak kalabilen hamurudur. 

#rentacar #airport #izmircarrental #izmirrentacar #izmirhaber#adnanmendereshavalimanı #carrental #secka

#oto #otomobil #ara #izmir #arac #vasta #auto #vermietung #kiralama #kiralık oto #havalimanı #otogar #lks #rent a car #rental #gaziemir rent acar #izmir araç kiralama #izmir oto kiralama #izmir araba kiralama #izmir rent a car #izmir kiralık araç #izmir kiralık araba #araç kiralama #araba kiralama #oto kiralama #rent a car #car rental #car hire #izmir rent a car #izmir havalimanı araç kiralama #adnan menderes havalimanı oto kiralama


 
Destek ve Rezervasyon Hattı 0 232 252 49 82