0 232 252 49 82

Cam filminde son durum

Yıllardır araçların camlarına yapıştırılması Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğiyle yasak olan cam filmi kullanımı serbestisi kararı, EGMnin de içinde yer aldığı devlet kurumlarının uygun görüşüyle alınmasına karşılık, yine EGM’nin uygulamaya itirazı krizin yaşanmasına sebep oldu...

‘Cam filmi’nde film nasıl koptu

 

Bakan Süleyman Soylu: Talimat verdim, bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. 


Bakan Faruk Özlü: Bakanlığımız yasağının kaldırılmasından yanadır, ama güvenlik söz konusu olunca bir şey diyemiyoruz.

Araçlara cam filmi takılmasının yasaklanmasıyla ilgili başlayan tartışmanın tansiyonu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun erteleme açıklamasıyla şimdilik düştü.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının (BSTB) cam filmlerinin serbest bırakılmasını sağlayacak uygulamanın başlamasına 3 gün kala yasak devam edecek açıklaması, iki bakanlığı karşıya karşıya getirdi.
Zira, bir yıldır hazırlık aşaması devam eden uygulamanın İçişleri Bakanlığının teklifiyle geri çekilmesi, hem üretici firmaları hem de gizliliği seven tüketicileri ayağa kaldırdı.
Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın uygulamanın yeniden gözden geçirilmesi yönünde devreye girmesini zorunlu kılan çelişkinin kaynağı neydi?

Uyum düzenlemesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kamuoyunda cam filmi yönetmeliği olarak bilinen Araçların İmal, Tadil ve Montajı hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılması için 2016da çalışma başlattı.
ABye uyum kapsamında araçlarda cam filminin kullanımının serbest bırakılmasını sağlayacak BTSB koordinesindeki yeni düzenleme çalışmalarına katılan Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bu değişikliğe uygun görüş verdi.
Hazırlık çalışmalarının tamamlanmasıyla BSTB, yönetmeliği 26 Ekim 2016da bir yıl sonra uygulamaya girmesi koşuluyla Resmi Gazetede yayımlayıp uygulamaya koydu. Ardından cam filmi kullanım yasağının kaldırılması için Karayolları Trafik Yönetmeliğinde (KTY) gerekli düzenlemenin yapılması amacıyla yeni yönetmelik İçişleri Bakanlığına resmi yazıyla gönderildi. 
Cam filmi uygulaması sürecinde asıl sorun düzenlemenin İçişleri Bakanlığına ulaşmasıyla baş gösterdi.
Emniyet Genel Müdürlüğünün güvenlikten sorumlu birimleri, EGM Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesinin sorumluluğundaki KTY düzenlemesi sonrasında başlatılacak uygulamanın güvenlik sorunu yaratacağını gerekçe gösterdi.
Yıllardır araçların camlarına yapıştırılması Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğiyle yasak olan cam filmi kullanımı serbestisi kararı, EGMnin de içinde yer aldığı devlet kurumlarının uygun görüşüyle alınmasına karşılık, yine EGMnin uygulamaya itirazı krizin yaşanmasına sebep oldu.

3 ay süren görüşme  

Bu süreçte, bakanlık bürokratları, Bakan Süleyman Soyluyu uygulamanın eski biçimiyle yani yasak haliyle devam etmesi konusunda ikna etti. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, BSTBna uygulamanın eski haliyle devam etmesi talebinde bulundu.
Deyim yerindeyse film burada koptu. 
İki bakanlık arasındaki görüşmeler üç ay sürdü. İçişleri Bakanlığı, terör eylemlerini gerekçe gösterip yasağın devamını istedi. Sonunda BSTB, uygulamanın başlamasına 3 gün kala yeni uygulamanın İçişleri Bakanlığının talebiyle iptal edildiğini ve cam filmi kullanım yasağının devam edeceğini açıkladı. Böylelikle BSTB, topu İçişleri Bakanlığının kucağına atıverdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğanın müdahalesiyle sonuçlanan cam filmi uygulamasının hikâyesi böyle.
Erdoğanın yeniden inceleyin talimatı sonrasında şimdi EGMde yeni uygulama nasıl olabilir sorusuna yanıt aranıyor, ABdeki uygulamalar araştırılıyor.
Oysa; bu araştırmalar baştan yapılabilirdi. Uygulamaya yumuşak geçiş sağlayacak ortak bir yol bulunsaydı, kriz yaşanmazdı.

Yeni formül ABden

Nitekim, bazı AB ülkeleri cam filmi uygulamasına hiç izin vermiyor. 
İzin veren AB ülkelerindeki temel uygulama ise araçların camlarının yüzde 70 oranında gün ışığını geçirmeyi sağlayacak cam filminin araç ruhsatına işlenerek, denetlemelerde özel cihazlarla denetlenmesi şeklinde. 
Işık geçirgenliğini kontrol eden cihazlarla yapılan denetimlerde ruhsattaki orana göre cam filmi kullanılmayan araçlar geçici olarak trafikten çekiliyor.
Büyük olasılıkla Türkiyede de benzer yöntem uygulanacak. İçişleri Bakanlığı, kriz sonrasında geçişi böyle sağlayacak. 
BSTB, düzenlemeyi yapmakta ısrarlı. Bakan Faruk Özlü, Adıyamanda hafta sonu yaptığı açıklamada, Bakanlığımız AB uyum yasalarına uyum çerçevesinde cam filmi yasağının kaldırılmasından yanadır, ama güvenlik söz konusu olunca can güvenliği olunca bir şey diyemiyoruz şeklinde konuştu.

Krizin ihalesi kimlere kalacak?

Önce uygun görüş verip sonra bu görüşten vazgeçen EGMden sorumlu Bakan Soylu ise Cam filmi bugün tamamen yasak ama o yasak kalkıyor. Bir standart getirilecek açıklamasını yaptı. Soylu, A Haberdeki açıklamasında, Cezaları 8-10 gündür tamamen kestik. Talimat verdim ben. Bir tane ceza kesilmeyecek bu konu aydınlığa kavuşana kadar. Yaklaşık 20 yıldır devam eden ama 4-5 yıllık serencamını burada anlatmaya çalıştığım bu cezalar kesilmeyecek diye talimat verdim dedi.
Ancak mevzuatta yasağın kaldırılmasını sağlayacak düzenleme yapılmadan, yönetmelik hükmünün aksine ceza yazdırmama emri verilmesi sakıncalı durum yaratıyor malesef.
Artık, top İçişleri Bakanlığında. Bakalım, İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele şartlarının değişmediği bir süreçte nasıl bir ara formül bulacak? Ve, bakalım bu krizin ihalesi kime/kimlere kalacak?
Kesilen cezaların geri ödenmesine gelince... 
Trafik cezaları doğrudan Hazineye gelir olarak kaydediliyor. Bu cezaların geri ödenmesi için Maliye Bakanlığının mevzuat düzenlemesi yapması şart.

 

 

#rentacar #airport #izmircarrental #izmirrentacar #izmirhaber#adnanmendereshavalimanı #carrental #secka

#oto #otomobil #ara #izmir #arac #vasta #auto #vermietung #kiralama #kiralık oto #havalimanı #otogar #lks #rent a car #rental #gaziemir rent acar #izmir araç kiralama #izmir oto kiralama #izmir araba kiralama #izmir rent a car #izmir kiralık araç #izmir kiralık araba #araç kiralama #araba kiralama #oto kiralama #rent a car #car rental #car hire #izmir rent a car #izmir havalimanı araç kiralama #adnan menderes havalimanı oto kiralama 
Destek ve Rezervasyon Hattı 0 232 252 49 82